טיפול בכאב, כאב מיופציאלי

כאבים מיופציאליים Myofascial Pain

רבים מאיתנו חשים לפעמים כאב בלתי מוסבר בגב, בצוואר או בגפיים, לפעמים כאב לאחר מאמץ. במקרים רבים מדובר בכאב מיופציאלי.

מהו כאב מיופציאלי (כאב שרירים ורקמות החיבור)?

בהגדרה כאבים מיופציאליים הם כאבים ממקור שריר, לפעמים גם רקמות חיבור כמו גידים, מעטפת רקמה (פציה) ורצועות. לרוב מדובר בכאב (כרוני) או עם אפיזודות של החמרה. בכאב מיופציאלי יש נקודות כאב רגישות במישוש השרירים. מיקום אופייני של כאב מיופציאלי יכול להיות בגב תחתון, צוואר, מרפקים (מרפק טניס), ירכיים, שוקיים ובכל מקום שבו שרירים.. לעיתים קרובות יש הקרנה של הכאב למיקומים בגוף שלכאורה אינם קשורים כדוגמת כאבי ראש במקרה של כאבי צוואר או “צוואר תפוס”.

הגורמים לכאב מיופציאלי:

במקרים שבהם מדובר בכאב לאחר מאמץ הקשר נראה ברור, אך לעיתים נוצר כאב כזה ללא פרובוקציה מיוחדת. כאב מיופציאלי יכול להופיע בשרירים בגוף המשתתפים בתנועה חוזרת מונוטונית; מתנוחה מכווצת למשל בעבודה מול מחשב; בעבודה פיסית עם הידיים, עמידה ממושכת. לעומת שריר “תפוס” מה שמאפיין כאב מיופציאלי שהוא אינו חולף ואף נוטה להחמיר.

מנגנון הפעולה של כאב מיופציאלי:

מספר מנגנונים הוצעו להסביר מדוע כאב זה ממשיך ומטריד לעומת כאבים פשוטים יותר. אחד המנגנונים המסביר זאת הוא מתח שרירים וקיצור שריר. אם שריר מכווץ באופן כרוני, לדוגמה בשל תנוחה קפואה ומתמשכת בישיבה מול מחשב, השריר מפעיל מתח על סביבותיו ובשל כך נוצר כאב (אנתזופטיה). כאב זה מגיב פעמים רבות לטיפול בנוגדי דלקת אך עשוי לחזור ולהישנות לאחר סיום הטיפול בהם. במקרים בהם יש פתולוגיה מסויימת (למשל פריצת דיסק) הכאב המיופציאלי “מלווה” את הבעיה העמוקה יותר ועשוי להוות נתח משמעותי בתמונת הכאב הכוללת. היתרון בכך הוא שבכאב מיופציאלי אפשר לטפל במגוון שיטות ולהפחית את רמת הכאב סביב הפתולוגיה. מטופלים רבים יודעים על “פריצת דיסק” שיש להם, אולם הכאבים ואופיים המיופציאלי מאפשרים טיפול שמרני והפחתה משמעותית של הכאב, למרות פריצת הדיסק.

איך מאבחנים כאב מיופציאלי:

האבחון נעשה ע”י המטפלים שיכולים להיות רופאי המשפחה, אורתופדים, פיסיותרפיסטים, או מטפלים אחרים. ראשית יש להבין את ההיסטוריה הרפואית המיוחדת לכאב זה וכמובן להתחשב בבעיות הכלליות הרפואיות והלחצים הנפשיים של המטופל. שנית, בדיקה גופנית היא חשובה ביותר. בבדיקה הגופנית יש צורך למשש את האיזור הכואב ואולי גם מקומות אחרים בגוף (למשל באיבחון של פיברומיאלגיה יש צורך לבדוק רגישות במקומות מרובים בגוף). לבסוף, המטפל יכול לבקש לראות בדיקות עזר שונות, למשל בדיקות הדמייה (צילום, אולטרסאונד, סיטי, MRI, EMG…) או בדיקות דם.

האם ישנן בדיקות הדמייה לאיבחון של כאב מיופציאלי:

בדיקות ההדמייה שבהן משתמשים היום אינן יודעות להדגים ולאבחן את הכאב המיופציאלי. השימוש בהן נעשה כדי לשלול או להבדיל באם יש בעייה “עמוקה” יותר. למעשה לא ניתן להוכיח באמצעי ההדמייה של היום כאב מיופציאלי. ניתן להראות כיווץ שרירים, אנתזופטיות, ודלקות שונות שפעמים רבות מלוות בכאב מיוציאלי בר טיפול.

אז איך מטפלים בכאב מיופציאלי:

אנו מעוניינים לפשט ולהבין את מנגנון הכאב, אך לא תמיד אנו מצליחים. אם נניח שחלק משמעותי ממנו נובע מקיצור שרירים ורגישות יתר לכאב נראה שיש מגוון של טיפולים מוצלחים:

  • מתיחות לשרירים (למשל מתיחות של שרירים מקוצרים בצוואר)
  • חיזוק של השרירים הנגדיים (למשל חיזוק שרירי בטן בתשובה לכאבי גב)
  • עיסוי של השרירים במגוון שיטות, החל מעיסוי “נעים” ועדין וכלה בלחיצות עמוקות וכואבות (טריגר)
  • חימום של השרירים המקוצרים (למשל בכרית חימום או “בקבוק חם”)
  • משחות שונות כגון ג’ל וולטרן, טראומיל או רדיאן (או משחות סודיות מרוסיה…)
  • טיפול בגורם הארגומטרי: שינוי סביבת העבודה, שינוי אופי התנועה המונוטונית
  • עיסוק בפעיליות ספורטיביות שונות המערבות מתיחות טובות והפעלה של קבוצות מגוונות של שרירים בגוף, לדוגמה פילאטיס, יוגה, טאי-צ’י, צ’י-קונג…
  • טיפולים פיסיים כגון פלדנקרייז, מתאים לכולם אך בפרט לאנשים עם מוגבלויות גופניות
  • טיפולים משלימים למיניהם, דיקור סיני, רפלקסולוגיה, עיסויים משלימים שונים. חופשה במקום מרגיע, במעיינות חמים…
  • ללוקים בתסמונת פיברומיאלגיה, דאבת השרירים, כאבים מיופציאליים מכאיבים במיוחד, ומהווים לעיתים את עיקר הכאב. מומלץ לנסות טיפול תרופתי להפחתת הכאבים דרך ראומטולוג מטפל או נוירולוג, וטיפולים ממוקדים בדיקור מערבי (ראה מטה):

IMS – דיקור מערבי, דיקור לתוך השריר, דיקור יבש, דיקור מיופציאלי:

“הדיקור המיופציאלי” או בכינוייו האחרים – דיקור לתוך השריר, דיקור מערבי, דיקור יבש הנו אחד הטיפולים המומלצים והיעילים ביותר לטיפול בכאב מיופציאלי. הסיבה היא שהוא מטפל ישירות במנגון קיצור השרירים (ראה כתבה קצרה על הדיקור המיופציאלי). הטיפול מתאים לרוב האנשים, וגם אם אינו מאוד נעים יעילותו גבוהה.

ד"ר אורן צביאלי – דיקור לתוך השריר, דיקור מערבי, דיקור מיופציאלי, דיקור יבש

דיקור מיופציאלי, דיקור מערבי, דיקור יבש, דיקור לתוך השריר. מתוך ספרו של Chan Gunn