דף הדרכה לאחר ניתוח כתף

מייד לאחר הניתוח

במהלך הניתוח בעיקר בהרדמה כללית יש שימוש בתרופות העשויות לגרום לערפול, תחושת סחרחורת, בחילה, עייפות ורצון לישון. שימוש בתרופות נגד כאבים גם הן עלולות לגרום לתופעות דומות. לכן במהלך 24 השעות שלאחר הניתוח לא מומלץ לבצע פעולות הכרוכות בנהיגה, תפעול מכשור מכני, או אפילו חתימה על מסמכים משפטיים. מומלץ פשוט לנוח. אם ישנה שאלה לגבי ביטוח (לדוגמה, האם פוליסת ביטוח הרכב מכסה במקרה של נהיגה עם מתלה או גבס) בהמשך לאחר הניתוח יש להתייעץ עם סוכן הביטוח שלך. נהיגה עם מתלה אינה מומלצת הכיסוי הביטוחי עלול לא להיות בתוקף.

במקרים של שילוב הרדמה מקומית או אזורית (בלוק עצבי) האיבר המורדם יישאר למשך מספר שעות ללא תחושה ואולי אף ללא תפקוד. יש להמתין עד חלוף השפעת ההרדמה ולהיערך עם תרופות נגד כאבים כמניעה.

תרופות נגד כאב מומלץ ליטול לאחר ניתוח בתחילה כמניעה. לאחר מכן מומלץ להפחית במינון התרופות ובכמותן לפי הצורך ותחושת הכאב. לטיפול בכאב משמעותי מומלץ לשלב מספר תרופות לשיכוך כאב ממשפחות שונות כדי להשיג אפקט סינרגיסטי (משולב, משותף). למשל לשלב טרמדול ואופטלגין במינונים המקובלים. להדגיש שלא מומלץ לשתות אלכוהול בתקופה זו.

מומלץ שלאחר הניתוח ההגעה הביתה תהיה בסיוע מלווה, למשל חבר, חברה או בני משפחה. ההמלצה היא ליווי למשך 24 השעות הראשונות לפחות. עישון: ידוע שעישון מעכב החלמה. למעשנים זוהי אולי הזדמנות להפסיק לעשן.

דף הדרכה לאחר ניתוח כתף

מייד לאחר הניתוח

במהלך הניתוח בהרדמה כללית יש שימוש בתרופות העשויות לגרום לערפול, תחושת סחרחורת, בחילה, עייפות ורצון לישון. שימוש בתרופות נגד כאבים גם הן עלולות לגרום לתופעות דומות. לכן במהלך 24 השעות שלאחר הניתוח לא מומלץ לבצע פעולות הכרוכות בנהיגה, תפעול מכשור מכני, או אפילו חתימה על מסמכים משפטיים. מומלץ פשוט לנוח. אם ישנה שאלה לגבי ביטוח בהמשך לאחר הניתוח יש להתייעץ עם סוכן הביטוח שלך. נהיגה עם מתלה אינה מומלצת הכיסוי הביטוחי עלול לא להיות בתוקף.

במקרים של שילוב הרדמה מקומית או אזורית (בלוק עצבי) האיבר המורדם יישאר למשך מספר שעות (לפעמים גם יומיים) ללא תחושה ואולי אף ללא תפקוד. יש להמתין עד חלוף השפעת ההרדמה ולהיערך עם תרופות נגד כאבים כמניעה. היתרון בבלוק העצבי שהוא דוחה את תחילת תחושת הכאב שהיא חזקה ביותר בשעות הראשונות שלאחר הניתוח וכך חוויית ההתעוררות וההתאוששות מהניתוח היא חלקה יותר.

תרופות נגד כאב מומלץ ליטול לאחר ניתוח בתחילה כמניעה. לאחר מכן מומלץ להפחית במינון התרופות ובכמותן לפי הצורך ותחושת הכאב. לטיפול בכאב משמעותי מומלץ לשלב מספר תרופות לשיכוך כאב ממשפחות שונות כדי להשיג אפקט סינרגיסטי. למשל לשלב טרמדול ואופטלגין במינונים המקובלים. להדגיש שאין לשתות אלכוהול בתקופה זו.

מומלץ שלאחר הניתוח ההגעה הביתה תהיה בסיוע מלווה, למשל חבר, חברה או בני משפחה. ההמלצה היא ליווי למשך 24 השעות הראשונות לפחות.

המלצות לאחר ארתרוסקופיה של כתף:

לכל ניתוח מצורפות המלצות ספציפיות המתייחסות לצורך בשימוש במתלה, באישור להניע או לקבע את הכתף, ובמידה המותרת לכך.

הפורטלים – שהם חתכי הגישה בארתרוסקופיה לרוב אינם נתפרים. במקום זאת הם נשארים בחבישה. החבישה כוללת מדבקה על החתך, ומעליה חבישה סופגת. במהלך הניתוח יש שימוש במים בתוך המפרק. בסיום הניתוח הכתף מלאה במים המוכתמים בדם, ואשר צריכים לזלוג החוצה בהדרגה ולהיספג בחבישה העבה הסופגת. את החבישות מותר להחליף תוך שמירה על הניקיון. אין להשתמש ביוד או פולידין, מותר לחטא עם אלכוהול.

אין להרטיב את החבישות במהלך היומיים הראשונים לאחר הניתוח. לאחר מכן מותר רק במים זורמים וסבון, יש להימנע מלטבול במים עומדים, הווה אומר אמבטיה, מקווה, בריכה, ים, אחרת קיימת סכנת זיהום כל עוד החתכים אינם סגורים.

בדרך כלל מומלץ ללמד תנועות פנדולריות (מטוטלת) והיגיינה אקסילרית (של בית השחי) לאחר ארתרוסקופיה של הכתף. יש לוודא שהמנתח מאשר זאת.

לאחר הניתוח יש כמעט תמיד צורך בפיסיותרפיה אלא אם כן צוין אחרת. כמוכן יש לקבוע פגישת ביקורת אצל הרופא המנתח, בדרך כלל בין שבוע ל-3 שבועות לאחר הניתוח (ולפי בקשת המנתח). יש לקבוע תור לפיסיותרפיה לאחר הניתוח להמשך אבחון וטיפול.

יש צורך להיות מודע לסיבוכים אפשריים לאחר ניתוח:

 • אם יש חום גבוה
 • הפרשה מוגלתית או אחרת
 • דימום
 • אודם סביב החתכים
 • אודם בעור הכתף המנותחת
 • תחושת כאב בלתי נסבל למרות מספר תרופות חזקות נגד כאבים
 • תחושת שיתוק או חולשה חדשה

בכל חשד במקרה שלעיל חובה לדווח לרופא המנתח, ואם אינו בנמצא – להגיע למיון לבדיקה ולבקש לדווח לרופא המנתח. ייתכן ויהיה צורך בבדיקות דם, צילומים או אפילו אשפוז להשגחה. 

.

המלצות לאחר ניתוח החלפת כתף:

לכל ניתוח מצורפות המלצות ספציפיות המתייחסות לצורך בשימוש במתלה, באישור להניע או לקבע את הכתף, ובמידה המותרת לכך.

החתך הניתוחי תפור בדרך כלל בתפרים נספגים, וחבוש בחבישה מיוחדת אשר מאפשרת להתקלח עמה. לאחר כ-5 ימים יש להסיר את החבישה החומה, לעשות ביקורת פצע אצל האחות בקופ”ח, ולהמשיך לחבוש בחבישה נקייה ואטומה (סטריפד). את החבישות מותר להחליף תוך שמירה על הניקיון. אין להשתמש ביוד/פולידין. אפשר במקרה הצורך לחטא עם אלכוהול, או לפי הצורך להשתמש במשחה לעור (למשל סינטומיצין) לפי המלצת המנתח.

לאחר החלפת החבישה החומה לחבישה רגילה מותר לשטוף את החתך הניתוחי רק במים זורמים וסבון, יש להימנע מלטבול במים עומדים, הווה אומר אמבטיה, מקווה, בריכה, ים, אחרת קיימת סכנת זיהום כל עוד החתכים אינם סגורים.

בדרך כלל מומלץ ללמד תנועות פנדולריות (מטוטלת) והיגיינה אקסילרית (של בית השחי) לאחר ניתוח של הכתף. יש לוודא שהמנתח מאשר זאת.

לאחר הניתוח יש כמעט תמיד צורך בפיסיותרפיה אלא אם כן צוין אחרת. כמוכן יש לקבוע פגישת ביקורת אצל הרופא המנתח, בדרך כלל בין שבוע ל-3 שבועות לאחר הניתוח (ולפי בקשת המנתח) ובדרך כלל יש להגיע עם צילום ביקורת עדכני. יש לקבוע תור לפיסיותרפיה לאחר הניתוח להמשך אבחון וטיפול.

יש צורך להיות מודע לסיבוכים אפשריים לאחר ניתוח:

 • אם יש חום גבוה
 • הפרשה מוגלתית או אחרת
 • דימום
 • אודם סביב החתכים
 • אודם בעור הכתף המנותחת
 • תחושת כאב בלתי נסבל למרות מספר תרופות חזקות נגד כאבים
 • תחושת שיתוק או חולשה חדשה
 • תחושת אי יציבות או שהכתף זזה ממקומה

 

בכל חשד במקרה שלעיל –לדווח לרופא המנתח אשר יחליט אם יש צורך להגיע לבדיקה במרפאה או במיון. ייתכן ויהיה צורך בבדיקות דם, צילומים. ייתכן ויוחלט על אשפוז להשגחה, המשך בירור וטיפול.

.