כף יד CTS

בתסמונת התעלה הקרפלית הרצועה הרוחבית (בצבע שחור) מעובה ולוחצת על העצב, נגרמת תחושת רדימות באגודל, באצבע המורה ובאמה

כף יד – תסמונת התעלה הקרפלית Carpal Tunnel Syndrome רדימות ואי נוחות בכף היד

כף היד היא איבר מורכב, עולם ומלואו. המורכבות מצליחה לארוז באיבר יחסית קטן קואורדינציה, עדינות, דיוק, כוח, וטווחי תנועה של האצבעות וכף היד עצמה. לצורך כך מערכת של גידים שרירים עצמות ועצבים מרכיבים את היד. אחת התופעות הנפוצות שמהן אנו סובלים לעיתים היא רדימות של אצבעות בכף היד. לפעמים התופעה כבר מציקה ולנער את כף היד ולקוות ש”תתעורר” לא מספיק. לפעמים יש תחושות לא נעימות של זרם חשמל או כאב.

בבירור של רדימות כזו הרופא שואל ובודק מהן האצבעות וחלקי כף היד שנרדמים או כואבים. חשובה מאוד היא בדיקה גופנית של כף היד, הצוואר, והמרפק. חלק מהבדיקות הן לגרום לרדימות וכך להבין את הגורם המדויק.

בתסמונת התעלה הקרפלית לרוב נרדמות 3 האצבעות הגדולות: האגודל, האצבע והאמה. לפעמים נרדמת כל כף היד. היסבה היא לחץ על העצב המעצבב אותן אשר נמצא תחת לחץ בתוך התעלה.

הרצועה הרוחבית המגשרת על פני התעלה הקרפלית היא רצועה חזקה. במקרים שהיא עובדת קשה למשל כמו אצל עובדי מטבח המחזיקים בחוזקה סכין ומניעים אותו בתנועות חוזרות לאורך היום, ישנה התעבות יתר על המידה של הרצועה כמו בתמונה ב. הרצועה העבה לוחצת על העצב המדיאני וגורמת לתחושת נימול, רדימות, כאב או זרם. הלחץ הוא מכני.

איך מטפלים?

לבעיה זו קיימת אפשרות של טיפול שמרני (לא ניתוחי) באופן מוגבל, למשל ריפוי בעיסוק שזהו סוג של פיסיותרפיה לכפות הידיים, לפעמים זריקה עוזרת באופן זמני אך זו יכולה גם להזיק אם מוזרקת לתוך העצב ולא לידו. ברוב המקרים אם תסמונת התעלה הקרפלית מתחילה היא מחמירה בהדרגה. הטיפול הניתוחי הוא פתרון מכני. בניתוח המטרה היא לשחרר את הלחץ מהעצב.

כיצד מתבצע הניתוח?

ברוב המקרים הניתוח מתבצע בשיטה ה”פתוחה”. חתך דרך העור ישירות אל הרצועה הרוחבית וחיתוכה. על ידי כך הלחץ משתחרר. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית. בתחילת הניתוח מונח על הזרוע שרוול לחץ אשר עוצר את הדם (חסם עורקים) ומופעל במהלך הניתוח. למרות אי הנעימות של הלחץ על הזרוע אורך הניתוח קצר יחסית. רוחצים ומחטאים את כף היד, ולאחר ווידוא שמקום החתך רדום מספיק מתבצע חתך דרך העור ודרך הרצועה הרוחבית, תוך זהירות לא לפגוע בעצב הכלוא מתחתיה, כמו בתמונה ג. בסיום הניתוח העור נתפר ונחבש.

מהו מהלך השיקום וההחלמה לאחר ניתוח שחרור התעלה הקרפלית?

לאחר מספר בודד של ימים החתך הניתוחי נסגר. עם זאת בעומקי החתך מתחילה להיווצר צלקת המחברת בין קצוות הרצועה הרוחית שנחתכה. תהליך זה אורך מספר שבועות ולכן אין להפעיל כוח על היד במשך התקופה. עם זאת יש להניע את האצבעות כדי להחזיר את התנועה ולמנוע הידבקויות וקישיון.

יש להגיע למעקב וביקורת אצל הרופא המנתח בדרך כלל לאחר שבועיים, ואם התפרים הם מסוג שיש להוציאו זהו העיתוי המומלץ.

יש ליצור קשר עם הרופא המנתח בכל מקרה של החמרה או חשד לנזק, לדוגמה אם ישנה הפרשה מוגלתית, אם יש חום ואודם סביב החתך הניתוחי, אם יש חסר פתאומי של התחושה, אם הכאב פור לפתע למרות נטילה של כמות סבירה של נוגדי כאב.

יש ליצור קשר עם הרופא המנתח בכל מקרה של החמרה או חשד לנזק, לדוגמה אם ישנה הפרשה מוגלתית, אם יש חום ואודם סביב החתך הניתוחי, אם יש חסר פתאומי של התחושה, אם הכאב פור לפתע למרות נטילה של כמות סבירה של נוגדי כאב.

מומלץ שיקום בליווי של מרפאים בעיסוק, שזהו סוג של פיסיותרפיה לכפות הידיים (ולתחומים אחרים גם כן).

איך לטפל בכאב לאחר הניתוח?

הניתוח הוא פעולה מכאיבה בדרך כלל. לאחר הניתוח כף היד נשארת רדומה לעוד זמן מה, מספר שעות. לאחר מכן בהדרגה מופיע כאב. כל אחד חווה את הכאב באופן ובעוצמה אחרים. חשוב להכין מראש תרופות נגד כאבים. חשוב לדעת אם יש רגישות לאחת מהתרופות כדי להימנע ממנה. לעיתים תרופה אחת אינה מספיקה לאלחש די הצורך את הכאב ואז מומלץ ליטול שילוב של תרופות ממשפחות שונות. לדוגמה לאדם השוקל בסביבות 80 ק”ג ואין לו רגישות ידועה לתרופות – אופטלגין 1 גרם בתוספת איבופרופן 400 מיליגרם.