ארתרוסקופיה של הכתף

מהי ארתרוסקופיה?

זהו ניתוח בו ההתערבות (הניתוח) מבוצעת דרך “חור המנעול” דרך חתכים קטנים במיוחד בעור שדרכם מוכנסת מצלמה עם סיב אופטי, וכלים צרים שבאמצעותם מבצעים פעולות כגון ניקוי דלקת, תפירת גיד ועוד. למרות שאין חתך גדול בעור הניתוחים המבוצעים יכולים להיות פרוצדורות משמעותיות, אפילו ניתוחים בסדר גודל בינוני, הכל דרך חור המנעול.

כיצד מתבצעת ארתרוסקופיה של הכתף?

לפי הצורך מתבצע חתך צר באורך של כחצי סנטימטר, או מספר חתכים כאלו. המצלמה המוחדרת משדרת דרך סיב אופטי את התמונה למסך גדול, שבו מודגמים המבנים בתוך הכתף. דרך חתכים צרים דומים מוחדרים כלים ארוכים וצרים שבאמצעותם מתבצע הניתוח.

התוויות – למי מתאים (התוויות נפוצות)?

מי שמיצה טיפול שמרני ולא השתפר, לדוגמה פיסיותרפיה וזריקה לכתף ללא שיפור מספק, במגוון של בעיות. תסמונת הצביטה בכתף וקרע של השרוול המסובב: בכתף אחד או יותר מהגידים נצבט בגלל בליטה בעצם, הגיד משתפשף לאורך זמן ונוצרת תגובה דלקתית הגורמת לכאב ומגבלה בתנועה, לפעמים הגיד אפילו נקרע ויש חולשה של הגיד. בניתוח משייפים את בלט העצם, מנקים את הדלקת, ומתקנים את הגיד הקרוע. בעיית יציבות של הכתף: פריקות כתף חוזרות אשר נכשלו בטיפול שמרני (פיסיותרפיה) והמטופלים ממשיכים לפרוק. בניתוח יש תיקון של האלמנטים שנפגעו כגון מעטפת המפרק ושפת המפרק (לברום). התיקון מתבצע באמצעות “עוגן” קטן המוחדר לעצם ואליו נתפרת הרקמה שהתנתקה או נקרע עקב הפריקה. כתף קפואה: זוהי דלקת חמורה של הכתף. למרות שיכולה לחלוף גם ללא ניתוח תקופת ההחלמה קשה, כואבת וממושכת, בין מספר חודשים למספר שנים. הניתוח המוצע – שחרור ההידבקויות וניקוי הדלקת מקצר את ההמתנה להחלמה, ובסיוע פיסיותרפיה מייד לאחר הניתוח הדלקת חולפת.

הסיבוכים נדירים בארתרוסקופיה, בדרך כלל פחות מאחוז אחד.

  • זיהום
  • פגיעה בעצב או כלי דם
  • שבר או סדק
  • פגיעה בסחוס המפרקי
  • תלישה של ה”עוגן” בתפירת הקופסית או הגיד
  • כאב ומגבלה בתנועה שאריתיים לאחר הניתוח – קישיון המפרק
  • תסמונת כאב (נדיר)
  • כישלון של הניתוח וצורך בניתוח רביזיה (תיקון)

מהו מהלך השיקום הצפוי לאחר ארתרוסקופיה של הכתף?

ניתוח בכתף דורש בדרך כלל תקופה של שימוש במתלה, לפי הנחיות הרופא המנתח. בימים הראשונים לאחר הניתוח בדרך כלל מותר לבצע תנועות מטוטלת עדינות של הכתף כדי למנוע ממנה התקבעות לא רצויה והידבקויות פנימיות. חשוב מאוד להפעיל את המרפק ואת שורש כף היד, תנועות של הצוואר.

חשוב לומר ששיקום והחלמה לאחר ניתוחי כתף היא בדרך כלל ממושכת ואורכת מספר שבועות עד מספר חודשים. השיקום מתבצע בהדרגה תוך הגברה הדרגתית של הטווחים ושל חיזוק השרירים ותיאומם. השיקום חייב להיות בפיסיותרפיה.

יש לקבוע תור למעקב אצל הרופא המנתח ולפעול לפי הנחיותיו.