על פלסמה עשירה בטסיות PRP - Platelet Rich Plasma וזריקות ביולוגיות

על פלסמה עשירה בטסיות PRP – Platelet Rich Plasma וזריקות ביולוגיות

אם הגעת לכאן בחיפוש אחר משמעות ומידע לגבי PRP הרי שברור שהמושג מתחיל לתפוס תאוצה ולעניין מטפלים ומטופלים גם יחד.

PRP היא זריקה מקומית אשר עשויה לעזור בריפוי של כאבים שונים, בעיקר אלו במנגנון אנתזופטי. הזריקה שייכת בעיקרון פעולתה לגישה חדישה המחפשת למצוא דרך ביולוגית לריפוי, אשר משתמשת במשאבים הקיימים בגופנו זה מכבר, להגביר אותם ולרכז אותם במקום הדורש החלמה.

מה פירוש “פלסמה עשירה בטסיות” PRP Platelet Rich Plasma בהקשר של בעיות במערכת התנועה והשלד בגופנו?

התהליך הדלקתי, מהי הדלקת? מהו הכאב?

ראשית עלינו להבין מהו התהליך דלקתי, שבו הזריקה מתבקשת לטפל. המילה דלקת היא מילה כללית מאוד לתהליכים של ריפוי ותיקון. עלינו להבדיל בין סוגים של דלקות, למשל דלקת זיהומית הנגרמת כתוצאה ממזהמים, כגון חיידקים, או דלקת בגיד שהיא אנתזופטיה. (וישנם עוד סוגים של דלקת). למעשה כאשר משהו משתבש במערכת השלד והתנועה כדוגמת דלקת במרפק (מרפק טניס), נוצרת תגובה דלקתית באיזור מסוים של אחיזת הגידים במרפק. הדלקת הזו היא ניסיון של הגוף להתאים ולתקן תוצאות של עומס יתר יחסי (לצורך הדוגמה). העומס גורם למתח על נקודת החיבור (של אותם גידים לעצם), המתח המכני גורם לגירוי תגובתי של גיוס של תהליכי ריפוי והתאמה לעומס החדש.

אז מדוע זה כואב? הכאב באיזור הדלקת גורם לנו להבין שמתרחש תהליך של תיקון וריפוי. אבל לא תמיד זה מצליח. לפעמים הדלקת נמשכת למרות המאמץ לרפא: שינוי של אופי הפעילות, תרופות נוגדות דלקת, עיסויים ומתיחות, פיסיותרפיה וריפוי בעיסוק, הדלקת פשוט ממשיכה להיות שם ולכאוב. לפעמים יש גם ממצאים בהדמיה המעידים על דלקת זו או על קרעים קטנים באחיזת הגיד לעצם. אז אנו מחפשים דרך לרפא, ואולי כאן, לפני שנציע טיפול ניתוחי ננסה זריקה של פלסמה עשירה בטסיות PRP.

ואז מה תעשה זריקת ה-PRP?

הריכוז המוגבר של טסיות משופעלות גורם לשינוי של הדלקת. ישנן תיאוריות שונות לגבי אופי הפעולה, וגם יש מחלוקת האם יש בכלל יעילות של הטיפול (מוקדש לכך הסבר בהמשך). ככל הנראה הטסיות שיודעות לייצר קריש דם -> צלקת, גורמות לייצוב של הדלקת ע”י הפיכתה לצלקת חזקה ויציבה.

מה תפקידן של הטסיות?

תפקידים רבים יש לטסיות בדם. התפקיד העיקרי הוא בקרישת הדם. הטסיות נוטלות חלק פעיל במצב של דימום, ויוצרות פקק שבו נלכדות הטסיות עצמן ועוד תאי דם. בהמשך קריש הדם עובר תהליך “התבגרות” ומייצר החלמה של הרקמה הפצועה ע”י צלקת. תהליך זה הוא אחד מהתהליכים שנקראים “דלקת” ובסיומו ההחלמה. כלומר, צריך דלקת כדי לייצר החלמה.

כיצד מיוצרת פלסמה עשירה בטסיות?

פלסמה וטסיות הם מרכיבים של הדם. הפלסמה היא הנוזל הצהבהב השקוף יחסית שבו נתונים תאי הדם השונים, בינהם תאי הדם האדומים, תאי הדם הלבנים והטסיות. חלק ממרכיבי הפלסמה הם חלבונים מיוחדים שחלקם נוטל חלק בקרישת הדם, חלקם בהובלה של מרכיבים שונים בדם כגון חלבון האלבומין.

בתהליך של ייצור פלסמה עשירה בטסיות מבוצעת שאיבה של כמות לא גדולה של דם טרי במבחנות. אותו הדם עובר תהליך של סירכוז בצנטריפוגה. תהליך זה מפריד את הדם לשכבות ברורות על בסיס גודל החלקיקים או התאים, ועל בסיס משקלם הסגולי. אחת משכבות אלו היא הטסיות. מפרידים אותן ומכיוון שהן מרכיב באמת קטן מכל דגימת הדם הטסיות נתונות בתוך מעט פלסמה, אך בריכוזן המירבי.יש גם פעולות שונות של “שפעול” כלומר הפעלת מנגנון הקרישה של הטסיות ברמה זו או אחרת.

בטיפולים השונים ב- PRP מזריקים את הנוזל שהתקבל, המורכב מפלסמה שבתוכה טסיות בריכוז גבוה ישירות למקום הפגוע או סביבו. למשל במרפק טניס מוזרק הנוזל לאזור צידו החיצוני של המרפק בחיבור הגידים המיישרים אל העצם.

למה מתאים הטיפול:

מרפק טניס, מרפק גולף, תסמונת הצביטה או טיפול שמרני בקרע של השרוול המסובב בכתף, אוסטיאוארטריטיס (שחיקה) של הברך או מפרקים אחרים בגוף כטיפול שמרני, טנדוניטיס בברך או בכתף.

לאחר הטיפול:

מאחר ומנגנון הפעולה נסמך על שפעול נתיבי הדלקת הטבעית בגוף יש להימנע ל-6 שבועות מתרופות נוגדות דלקת כגון וולטרן, נורופן, נקסין, איבופרופן, ותרופות המכילות סטרואידים.

יתרונות:

נוזל טבעי מבוסס על יכולות הריפוי הטבעיות של הגוף. התהליך נתמך במחקרים רפואיים מדעיים. מתבצע במרפאה. סיכוי אפסי לאלרגיה או תגובה לחומר שכן הוא נוזל מגוף המטופל עצמו. ניתן להזריק מספר פעמים ללא הגבלה בניגוד למשל לזריקות סטרואידים. מתבצע בטכניקה סטרילית ולכן ניתן להוסיף בסיום ניתוח תיקון גידים או שברים לאוגמנטציה (חיזוק/הגברה) ביולוגית. מוזרק ע”י אורתופד במרפאתנו.