טיפול בדיקור לתוך השריר, בשיטת IMS – Inramuscular Stimulation

דיקור לתוך השריר, המכונה גם דיקור יבש, דיקור מיופציאלי ודיקור מערבי.

מהו דיקור יבש? מהו כאב מיופציאלי?

שיטת דיקור “מערבית” אשר נועדה לטפל בכאבים ממקור מיופציאלי. אלו כאבים ממקור שריר, גיד ועצב, אשר נגרמים ממתח גבוה של השרירים. במהלך הפעילות היומיומית אנו בדרך כלל מבצעים מאמץ כלשהו הדורש כיווץ של השרירים, לדוגמה הליכה מרובה מפעילה קבוצות שרירים וע”י כך גורמת להם להתכווץ. ישיבה ממושכת גורמת לקבוצות שרירים מסויימות להיות מכווצות באופן קבוע על מנת לשמר את תנוחת הישיבה. אם אין הרפייה של שרירים אלו הם נשארים מכווצים באופן כרוני (מתמשך) ומפעילים עומס על נקודות האחיזה שלהם בעצמות (אנתזופטיה).

דוגמאות לכאבים מסוג זה: כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבים במרפק – מרפק טניס או מרפק גולף, כאבים בעכוז ובירך שלעיתים מאובחנים כדלקת הבורסה הטרוכנטרית. לעיתים אף כאבי ראש נובעים מסיבה של מתח שרירים וכאב מיופציאלי שמתחיל בעורף.

מהן המחטים ומהי שיטת הטיפול?

>לאחר בדיקה רפואית מסודרת שבה מתבררת היסטוריית הכאב ומאפייניו, בדיקה גופנית מדוקדקת, ומעבר על אמצעי הדמייה לפי הצורך כגון בדיקת CT או בדיקת הולכה חשמלית EMG המטפל מאבחן את התאמת הטיפול. אם אכן מדובר בכאב ממקור מיופציאלי המטופל יקבל הסבר טרם הטיפול. הטיפול מתבצע בתנוחת ישיבה או שכיבה לפי החלטת המטפל יחד עם המטופל. לעיתים המטפל מסתייע בנוסף בעיסוי מקומי של האיזור הדורש שחרור.

מחטי אקופונקטורה ללא הזרקה

טיפול בדיקור לתוך השריר - מחטי IMS הן מחטי אקופנקטורה ללא הזרקת חומר

מחט דקיקה ראש חרוטי

מחטי דיקור לתוך השריר - מחט דקיקה, ראש חרוטי

המחטים הן אמנם אותן המחטים שבשימוש ברפואה סינית אך השימוש כאן אינו לדיקור של ה”מרידיאנים” אלא דיקור ממוקד של קבוצות שריר, בדיוק בנקודת הלחץ שלהן המכונה טריגר (הדק). דיקור אותו הדק גורם לשחרור של השריר. המטפל ממשש ומאתר את נקודת ההדק ומדקר אותה. התחושה המתקבלת היא של קפיצה של השריר המכונה Twitch או בפי הסינים Chi. את הדקירה עצמה בדרך כלל אין מרגישים בשל אופי המחט שהיא דקה ועדינה, ומפלחת את דרכה בין הרקמות. תפקיד המחט ליצור “קצר” חשמלי בתוך השריר ולהפעיל אותו (כך לרוב עד שישתחרר). לרוב השחרור מיידי, ומתקבלת תחושת רווחה ושיפור מיידי בטווחי התנועה, אך לעיתים השחרור ארוך יותר ועשוי לקחת מספר ימים בטרם תורגש התוצאה.

האם הטיפול מתאים לי?

הטיפול מתאים למי שיש לו כאב ממקור מיופציאלי, ואשר יכול “לסבול” טיפול במחטים. התגובות אצל מטופלים הן מגוונות ואין לדעת מראש כמה עלול לכאוב הטיפול. לציין שאת הדקירה עצמה אין מרגישים, אלא את תגובת השריר. למטופלים מסויימים זוהי אנחת רווחה ולאחרים זהו כיווץ לא נעים.

כמה טיפולים נדרשים והאם יש צורך במעקב או טיפול המשך?

במקרים רבים מספיק טיפול יחיד או מספר טיפולים בודדים. המטפל ינחה את המטופל למתיחות אשר נועדו לשמר את טווחי התנועה שהושגו בעקבות הטיפול. אי הצלחה עלולה להיגרם כתוצאה מאי ביצוע המתיחות כפי שהוסבר. יודגש שאין טעם בטיפול ללא מתיחות “לתחזק” את אורך השריר, כי לאלו יש נטייה לחזור ולהיות מכווצים.

האם קיימים סיכונים לטיפול?

כמו בכל פעולה חודרנית קיימים סיכונים, אם כי עקב צורת המחט ואופי השיטה הם נדירים. חדירה של המחט לעצב, כלי דם או איבר פנימי לרוב אינה גורמת נזק. למעשה דיקור העצב יכול להועיל לעיתים בטיפול. הסיכון הנפוץ ביותר הנו חדירה של קצה המחט לריאה, הגורם ל”חזה אוויר”. זה כשלעצמו מוגבל בדרך כלל והבעיה דורשת לרוב רק מעקב רפואי וניטור. יש להקפיד על טיפול אצל מטפל מורשה אשר עבר הסמכה כנדרש.