תסמונת הצביטה (תסמונת התפס) בכתף

מבנה הכתף, האקרומיון, עצם השכם, ראש הזרוע ועצם הבריח

מהי הצביטה בכתף?

צביטת הגיד בכתף הוא אחד ממנגנוני הכאב הנפוצים ביותר בכתף. מסיבות שונות נוצרת צביטה של אחד הגידים בשרוול המסובב. הדבר גורם לתחושת כאב בתוך הכתף, אשר מוקרנת לרוב לכיוון החלק החיצוני או הקדמי של הכתף, ולפעמים גם לזרוע. הכאב מפריע בלילה או במנוחה. מנגנון הצביטה משמעו שפשוף של גיד (הסופרהספינאטוס) כנגד זיז גרמי (תחתית האקרומיון). השפשוף גורם להיווצרות דלקת תגובתית.

צביטה סובאקרומיאלית

מדוע נוצרת הצביטה?

תאוריות רבות נכתבו על תסמונת זו, אולם אם לפשט נאמר כי צמיחת הזיז הגרמי אל מול הגיד, ובנוסף חולשה או חוסר איזון בין קבוצות השרירים השונות מביא לתנועה לא חלקה ומעין חוסר יציבות קל המאפשר את הגברת החיכוך והשפשוף של הגיד מול זיז העצם. החיכוך המכני של הגיד מגרה אותו ויוצר תגובה דלקתית כואבת.

גיד הסופרהספינטוס אשר נצבט בין ראש הזרוע לבין האקרומיון כאשר קיים זיז גרמי בשילוב עם הפרעה תנועתית של ראש הזרוע

איך מאבחנים את תסמונת הצביטה?

קודם כל הסיפור חשוב, איפה איך ומתי כואב. האם יש חולשה או סימנים נוספים.

הבדיקה החשובה ביותר היא הבדיקה הגופנית שבמהלכה מסתייע הבודק במבחנים קליניים לאבחן האם נוצרת צביטה, האם הגיד משופשף מדי ונוצר קרע, והאם ישנן בעיות נוספות מחוץ לכתף העשויות להשפיע ולחקות את הכאב. דוגמה לכך היא כאב ממקור צווארי, לבבי, או אפילו ממצא ריאתי.

צילום רנטגן של כתף - בצילום נראה המבנה הגרמי = העצמות בכתף

מהן בדיקות ההדמייה המומלצות לאיבחון צביטה או קרע בגיד?

רצוי להצטייד בשתי בדיקות ראשוניות: בצילום רנטגן “פשוט” של הכתף ובאולטרהסאונד של הכתף. לפעמים יש בדיקות נוספות שרצוי לבצע, כגון MRI של הכתף או הצוואר, צילום של עמוד שדרה צווארי, בדיקת EMG והולכה עצבית של הגפיים העליונות וכו’. בצילום מודגמות העצמות בכתף, ובאולטרהסאונד הגידים של השרוול המסובב.

גיד הסופרהספינטוס אשר עובר מתחת לאקרומיון ומתחבר לראש הזרוע

בדיקת אולטרהסאונד המדגימה גיד סופרהספינטוס שהוא תקין, הקו הלבן החזק מבטא את חיבורו אל עצם ראש הזרוע בגבשושית הגדולה

בדיקת אולטרסאונד המדגימה קרע בגיד.

איך מטפלים בצביטה?

האם יש קרע בגיד? האם רק שפשוף (קרע חלקי) או רק דלקת? הטיפול בתסמונת הצביטה בוריאציות שונות מסתכם בדרך כלל בשתי אפשרויות עיקריות:

טיפול שמרני וטיפול ניתוחי.

מתחילים בדרך כלל בטיפול השמרני, בו מומלץ לרוב פיסיותרפיה להחזיר את איזון הכוחות לכתף. אפשר לעיתים להסתייע בזריקה. על הטיפול הניתוחי ניתן לקרוא בארתרוסקופיה של הכתף לשיוף עצם ותיקון קרע בגידים

ניתוח לתסמונת הצביטה