מרפק - בעיות עצביות, רדימות ונימול מהמרפק

העצבים העיקריים העוברים דרך המרפק: עצב אולנרי, מדיאני, רדיאלי, מוסקולוקוטנאי

מרפק – בעיות עצביות, רדימות ונימול מהמרפק

למתעוררים באמצע הלילה עם כף יד רדומה, כבדה כמו אבן, עם תחושה שנמלים זוחלות מהמרפק ועד האצבעות… אולי אפילו חולשה (זמנית או קבועה) של האמה והאצבעות, שורש כף היד.

תחושה לא נעימה זו קשורה לרוב בבעיה עצבית. העצבים מוליכים תחושות מאיברי הגוף אל המוח. אלו הם עצבים תחושתיים. העצבים גם מעבירים את פקודות המוח לבצע תנועות עם איברי הגוף. אלו הם עצבים מוטוריים.

בדף זה הסבר על תופעות של בעיות הנובעות מתפקוד לקוי של עצבים העוברים במרפק. בגדול ישנם עצבים עיקריים אשר עושים את דרכם דרך המרפק ואל כף היד, אלו הם עצבים חשובים המשפיעים על העברת פקודות לאצבעות מהמוח מחד, ומאידך משדרים פעילות תחושתית מכף היד. במרפק מסתיימים גם עצבים תחושתיים אשר מגיעים מהזרוע, וגם הם עלולים לפעמים לייצר הפרעות תחושתיות.

אנטומיה ותפקוד

העצבים (הפריפריים) הם סיבים דקים יחסית וארוכים המתארכים ממפגשם עם עצבי חוט השדרה ועד לקצות האיברים, למשל עד קצות האצבעות. העצבים הללו עוברים בדרכם דרך מספר תחנות, שבהן לפעמים נוצר עיבוד חלקי של האות החשמלי הזורם דרכם. האות הזה זורם מהמרכז (מהמוח) אל השרירים בעצבים מוטוריים (תנועה), ובכיוון הפוך מהאיברים אל המוח כשמדובר בעצב תחושתי.

תופעות שניתן לייחס לבעיה עצבית:

  • שיתוק או חולשה יחסית
  • נימול או תחושת זרם
  • אי סדירות תחושתית אחרת כגון תחושת חום, שריפה או קור, כאב מוקרן
  • קושי או חוסר קואורדינציה, איטיות.
  • כאב שלעיתים אינו מוסבר בחבלה או פרובוקציה של הגפה.

העצב האולנרי:עצב העובר בחלקו הפנימי של המרפק, מהלכו הברור מסתיים לרוב בשתי האצבעות הקטנות – הזרת והקמיצה.

העצב המדיאני:אשר מהלכו בקדמת המרפק, ובסופו נכנס אל כף היד דרך התעלה הקרפלית, מייצר פעולה מוטורית של מספר שרירים באמה ובכף היד שברובם קשורים בכיפוף האצבעות, ומבחינה תחושתית מעביר תחושה של האגודל, האצבע המורה והאמה.

העצב הרדיאלי: מתחלק לשני ענפים ממש בגובה המרפק, ומהלכם בצידו החיצוני. עצב אחד, הענף העמוק, משתתף בעיצבוב פעולות מוטוריות (תנועתיות) הקשורות בשרירים המיישרים את האצבעות, והענף השטחי אשר תפקידו תחושתי בעיקרו, אשר משדר תחושה מגב האגודל.

מה יכול לגרום לבעיה בעצב?

העצב רגיש ללחץ, מתיחה, הרעלה, חסר תזונתי. אם נוצר לחץ מכאני תופעות כמו נימול, רדימות, חולשה וסוגים שונים של כאב עשויים להופיע. סימנים לא נעימים אלו יכולים להיות חולפים, או הולכים ומתגברים לפי אופי הלחץ.

מה יכול ללחוץ?

זיז עצם, רקמת חיבור, שריר מקוצר, צלקת, כלי דם תפוח (אנאוריזמה), גידול, זיהום…

היכן נוצר הלחץ על העצב (עצב פריפרי)?

החל מנקודת היציאה שלו מעמוד השדרה, ובכל אחת מהתחנות שבהן הוא עובר.

סוג הפגיעה הנפוץ באחד מעצבים אלו עשוי לנבוע מלחץ ישיר או עקיף, או מטראומה.

כיצד מאבחנים?

איך יודעים היכן העצב פגוע? בראש ובראשונה מאופי התלונות. הסיפור מכוון מה צריך לבדוק. הבדיקה הגופנית של המטפל עשויה כבר למקם ולאפיין את הפגיעה.כדי להשלים את תמונת הפגיעה ניתן לפי הצורך להפנות לבדיקות הדמיה:

מהן בדיקות ההדמיה הנפוצות?

  • דיקת EMG והולכה עצבית מתבצעת על ידי נוירולוג עם ציוד מיוחד לכך. בודקת את הולכת האותות החשמליים לאורך כל עצב, וכך אפשר לגלות את מיקומו של האיזור הפגוע בעצב.
  • ילומי רנטגן יכולים להדגים את מבנה העצם, שינויים ניווניים כדוגמת זיז גרמי היוצר לחץ על העצב.
  • ריקות CT גם כן יכולות להצביע על רקמות שונות כגון בלטי דיסק או זיזי עצם.
  • ריקת MRI יודעת להדגים את העצב עצמו או רקמות סביבו.
  • דיקת אולטרסאונד US יודעת להדגים את העצבים במקומות שטחיים יחסית. יתרון של השיטה היא הדגמה דינמית למשל של עצב במהלך תנועה קופץ מעל זיז או נמתח.

מהי האבחנה המבדלת?

תחושה של רדימות עשויה לנבוע בעיקרון גם מאירוע מוחי – השפעה של מערכת העצבים המרכזית, תופעות לוואי של תרופות שונות, רעלים, וממחלות עצביות שלא כאן המקום לדון בהן.

לחץ העצב האולנרי- איור המחשה. (מאתר http://www.musicianshealthcollective.com/blog/2015/3/30/help-i-have-a-nerve-entrapment)

מהן הפגיעות הנפוצות דווקא במרפק?

רדימות ונימל של העצב האולנרי

רדימות של העצב האולנרי אשר עובר בצידו הפנימי של המרפק. הרדימות מתאפיינת בכך שהיא מתחילה מהזרת והקמיצה, אבל יכולה גם להתקדם לכיוון האצבעות האחרות.

לפעמים הרדימות היא רק בלילות כשישנים עם מרפק בכיפוף ומתעוררים עם תחושה לא נעימה של “נמלים” בכף היד והאמה. הרדימות יכולה לקרות גם בתנוחת כיפוף באמצע היום למשל בשיחת טלפון ביד האוחזת בשפופרת (או בסלולרי).

האיור מדגים לחץ מקומי על העצב האולנרי במרפק במקום המכונה “התעלה הקוביטלית”, אבל החסימה או הלחץ על העצב עלול לקרות במקומות אחרים גם כן, למשל בשורש כף היד.

מהו הטיפול ברדימות העצב האולנרי?

הטיפול יכול להיות שמרני או ניתוחי. טיפול שמרני הוא בדרך כלל בריפוי בעיסוק, פיסיותרפיה המתמחה בכפות ידיים בין השאר. המרפאים בעיסוק ידועים לייצר סדים מותאמים, לעבוד על מסילות העצב ולנסות לשחררו בעיסוי מיוחד. בטיפול ניתוחי, כאשר העצב סובל וניכרת החמרה של הסימפטומים, מתבצע שחרור ניתוחי של החסימה. לפעמים יש צורך לשנות את מיקום העצב תוך כדי הניתוח. ההחלטה על טיפול שמרני או ניתוחי היא לאחר בדיקה אצל מומחה מרפק או כף יד, ולאחר שהובן שמוצו האפשרויות השמרניות. המומחה יידע אותך לגבי מהלך הניתוח, הסיכויים והסיכונים.

באופן כללי ניתן לומר שהניתוח בדרך כלל מצליח וגם אם לא חל שיפור מיידי חשוב להפסיק את הלחץ על העצב. הסיכונים הם נדירים: פגיעה בעצב, או בכלי דם, צלקת, כאב, קושי בהנעה של המרפק גם לאחר הניתוח, אי הצלחה של הניתוח וצורך בניתוח חוזר.

לחץ על העצב הרדיאלי השטחי - מהלכו של העצב העובר ונלחץ מתחת לשרירים המיישרים באמה (מתוך http://www.paindoctorfortlauderdale.com/radial-tunnel-syndrome-2/)

תסמונת לחץ על העצב הרדיאלי

העצב הרדיאלי עובר בצידו החיצוני של המרפק ומתחלק לשני ענפים עיקריים. אחד מהם עובר בעומק האמה ותפקידו העיקרי מוטורי (תנועתי) . שמו של הענף PIN=Posterior Interosseous Nerve. לחץ עליו עשוי לגרום לכאב עמום ולחולשה. הענף השני עובר יותר שטחית באמה ומעביר תחושות – עצב תחושתי, המכונה Superficial Radial Nerve, הוא מעצבב את איזור העור בגב האגודל ובין האגודל והאצבע המורה.

קיצור של השרירים המיישרים במרפק ובאמה יכול להקרין את הכאב לגב כף היד. הטיפול השמרני דומה לטיפול במרפק טניס. קיים גם טיפול ניתוחי כאשר אין שיפור בטיפול שמרני לאורך זמן.

בתסמונת התעלה הקרפלית הרצועה הרוחבית (בצבע שחור) מעובה ולוחצת על העצב, נגרמת תחושת רדימות באגודל, באצבע המורה ובאמה

לחץ על העצב המדיאני

ברוב המקרים לחץ על העצב המדיאני מתבטא בתסמונת התעלה הקרפלית – לחץ כאן למעבר להסבר.