שברים בעצם הבריח

מנגנון הפגיעה בשבר עצם הבריח הנו פגיעה עקיפה, נפילה על הכתף או על היד המושטת לפנים http://www.wikiradiography.net/photo/5965864/clavicle+fracture+mechanism

עצם הבריח היא חלק מייצבי הכתף, מאפשרת לאדם להישען על הכתף או אפילו להיתלות עליה. היא מקשרת בין עצם השכם שנמצאת בחלקו האחורי של בית החזה לבין עצם החזה בקדמתו. עצם הבריח היא למעשה עצם “שטוחה” ולמרות צורתה המוארכת דומה בהתהפתחותה לעצמות ה”שטוחות” כדוגמת עצם השכם או האגן.

מנגנון: שברים בעצם הבריח בדרך כלל קורים במנגנון לא ישיר, כלומר לא בפגיעה ישירה לעצם אלא נפילה על הצד והפעלת עומס עקיף עליה.

סיווג: נהוג לסווג את השברים בעצם הבריח לפי מיקום השבר. הסיבה היא שסיווג זה עוזר לנו להחליט על אופי הטיפול – שמרני או ניתוחי. רוב השברים בעצם הבריח קורים באמצעה. בספרות הם מכונים בשם Midshaft fracture. למרות שבעבר היו מתייחסים לשברים אלו באופן גורף לטיפול שמרני נתגלה עם השנים שיש מקרים של אי חיבור השבר או חיבור לא תקין. לכן יש לבחון כל שבר ממספר זוויות ולהחליט על הטיפול המומלץ. שברים בחלקה המרוחק של עצם הבריח שהם כ15% מכלל שברי הבריח דורשים תשומת לב מיוחדת מכיוון שהם עלולים לגרום לאי יציבות של הכתף ולירידה תפקודית משמעותית, ובכך דורשים טיפול ניתוחי בחלקם. שברים של החלק המקורב לעצם החזה (מנובריום) הם נדירים יחסית, וגם הם דורשים תשומת לב בעיקר בשל קרבתם לריאה. עם זאת אלו שברים שברוב המקרים נועדו לטיפול שמרני.

סיווג של שברי עצם הבריח לפי מיקומם לאורך העצם. רוב השברים הם באמצע העצם. https://musculoskeletalkey.com/fractures-of-the-clavicle-2/

איך מאבחנים שבר בעצם הבריח? קודם כל יש לחשוד בשבר כזה אצל ילדים או מבוגרים עם סיפור של חבלה לכתף. מיקום הכאב בדרך כלל מסגיר מייד את הימצאות השבר, ובבדיקה גופנית ניכר לפעמים שינוי צורה ושטף דם מעל עצם הבריח, מגבלה בתנועה של הכתף בגלל הכאב, וכמובן רגישות אופיינית במישוש. בשברים בעצם הבריח צריך לוודא שאין פגיעה במבנים חשובים כדוגמת הריאה, כלי דם או עצבים העוברים לכיוון הכתף והיד, או פגיעות צוואריות. עם החשד הקליני, מגיעה הפנייה להדמייה.

איזו הדמייה נדרשת לאבחן שבר בעצם הבריח? צילום רנטגן מאבחן היטב את השבר ברוב המקרים. רצוי 2 צילומים מכיוונים שונים המאפשרים להעריך את מידת התזוזה של חלקי השבר. לעיתים נדרשת בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת CT על מנת להעריך היטב את השבר, ובמקרים של שברים שקרו לפני זמן רב ולא ברור אם התחברו, אז לפעמים יש גם צורך בבדיקת סריקה בתהודה מגנטית MRI.

מי קובע מהו הטיפול המומלץ? ההערכה צריכה להיעשות ע”י אורתופד מומחה בכתף, או בטראומה, בשיתוף עם המטופל. קודם כל יש לברר עם המטופל מהי רמת הפעילות הרגילה כדי להעריך עד כמה יש להיות “אגרסיביים” ולהציע טיפול ניתוחי. לדוגמה, מטופל שהוא ספורטאי ורוכב על אופני שטח עם דרישות כוח ועמידות יקבל לעיתים יותר קרובות המלצה על טיפול ניתוחי מאשר מטופלת בת 80 אשר אינה עוסקת בפעילות פיסית עם הידיים והכתפיים. השיקול גם יכלול בדיקה מעמיקה של מידת תזוזת החלקים של השבר, קיצור של העצם שנוצר עקב תזוזת החלקים, זיוות של חלקי העצם השבורה ופגיעות נוספות שקרו בד בבד לשבר עצמו.

מהו הטיפול השמרני בשברי עצם הבריח? בהנחה שסוכם יחד על טיפול שמרני על המטופל להבין שהריפוי אורך זמן של מספר שבועות (לפחות 6 שבועות בתור התחלה אצל אדם מבוגר) עד חודשים להחלים משבר בעצם הבריח. בדרך כלל הטיפול הראשוני הוא קיבוע במתלה פשוט, בתוספת של נוגדי כאב. ישנם קיבועים שונים המתיימרים לשחזר את עמדת חלקי העצם למקומם אך אלו לא הוכחו כמביאים לתוצאה שונה ממתלה “פשוט”. במהלך ההמתנה לחיבור השבר רצוי במידת האפשר כן להניע את המרפק ושורש כף היד, ותנועות עדינות של הכתף עצמה (למשל תנועות מטוטלת) לפי הנחיית המטפל – אורתופד או פיסיותרפיסט.

מהו הטיפול הניתוחי בשברים בעצם הבריח? ניתוח לתיקון של שבר בעצם הבריח כולל בדרך כלל שחזור של חלקי השבר, כלומר החזרתם למקומם, וקיבוע שלהם. ישנן שיטות שונות להשיג את המטרות הללו. לפעמים ניתן להחזיר את חלקי העצם למקומם בלי חתך בעור, אך לרוב נדרש חתך. החלקים מקובעים בקיבוע פנימי למשל בפלטה ממתכת (טיטניום למשל) שניתן להשאירה או להוציאה בהמשך.

האם המלצה לניתוח היא הכרחית? נדירים המקרים שבהם המלצה לניתוח היא גורפת והכרחית, למשל כדי למנוע פגיעה קשה יותר בכלי דם או עצב שחלקי השבר לוחצים עליו. ההחלטה על טיפול ניתוחי היא משותפת למטופל ולאורתופד המטפל תוך התחשבות במצבו ודרישותיו של המטופל ולאחר שבהין את הסיכויים והסיכונים הכרוכים בניתוח.

מהם הסיכויים להצלחה בטיפול ניתוחי? קשה לתת הערכה מדוייקת באחוזים לגבי הצלחת הניתוח, אולם ניתן בהחלט לומר ששבר שטופל והועמד במקומו כהלכה בטיפול ניתוחי סביר שיווצר חיבור טוב, שיתחבר בעמדה נכונה. יש להתייעץ עם הרופא המנתח באופן ספציפי.

מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח שחזור וקיבוע של שבר בעצם הבריח? גם כאן יש להתייעץ באופן ספציפי עם הרופא המנתח. באופן כללי ניתן לומר שהסיכונים הם כמו בכל ניתוח אורתופדי בסביבות עד 1% לרבות אפשרות של פגיעה בעצב, כלי דם, החמרת השבר, פגיעה לריאה, כשל של הקיבוע, בליטה תחת העור בשל הקיבוע או השבר עצמו, צלקת “פעילה” או מכוערת (בכל מקרה אם יש חתך אז נשארת צלקת), כישלון של הניתוח, זיהום, שארית של כאב, צורך בניתוח נוסף.

הדגמה של קיבוע פנימי של שבר בחלקה המרוחק של עצם הבריחמתשי זוויות. מדגים עמדה טובה של השבר המחובר

מהו השיקום לאחר שבר בעצם הבריח? התהליך השיקומי תלוי במידה רבה ביציבות השבר. אם מדובר בטיפול שמרני בשבר עם תזוזה של החלקים, אזי בשבועות הראשונים רצויה פחות תנועה ויותר קיבוע. הדבר עלול לגרום להפחתה ביכולת התנועה של הכתף בכלל, ולכן קיימת חתירה להפעלה מוקדמת במידת האפשר. אם מדובר בשיקום לאחר ניתוח, שבו הושגה עמדה יציבה מומלצת הפעלה מוקדמת של הכתף במגבלות שקובע הרופא המנתח.

שבר עצם הבריח אצל ילדים, לפעמים דומה לשבר בענף ירוק. למרות הזווית הניכרת חלקי השבר עומדים עדיין זה מול זה. בילדים שבר זה נוטה להתחבר מהר יחסית ואף לחזור לצורת העצם המקורית לאחר זמן, תהליך המוכר כ-Remodeling. החלץ הכחול מצביע על השבר

למידע נוסף צרו קשר