כאב מיופציאלי של שרירי דלתואיד קדמי ולטרלי כסיבה לכאבי כתף - מאמר דעה מקצועית

"פעמים רבות אנו נתקלים בכאב ללא סימני צביטה, ללא הקרנה, והמרכיב העיקרי בו הוא כאב כתף מיופציאלי"

הקדמה:

הכתף מפרק מורכב. אלמנטים רבים משתתפים ביציבות ובקואורדינציה (תיאום) של תנועות הכתף. טווחי התנועה במפרק זה הם הגדולים ביותר בין מפרקי הגוף. כאבי כתף באופן פרדוקסלי משפיעים על איכות החיים בכך שהם מפריעים לתפקוד, לשינה, לעבודה ולפעילויות הפנאי. בניסיון לפשט את הסיבות לכאב אנו מייצרים פרוטוקולים לבדיקה, הדמיה ושיקום. אך האם אנו מכסים את כל האפשרויות?

שריר הדלתואיד בכתף כמקור לכאב מיופציאלי
שריר הדלתואיד בכתף כמקור לכאב מיופציאלי

בבדיקת הכתף ובהתייחס לתלונות אנו מנסים להבדיל בין כאבים הנובעים מהכתף עצמה או מושלכים עליה מהצוואר, מבית החזה, או מסיבות אחרות (התקף לב למשל). תלונות של כאבים מתוך הכתף:
תלונות של כאבי צביטה עם או בלי קרע של הגידים
כאבים הקשורים לשחיקה של מפרקי הכתף, בין אם במפרק אקרומיוקלביקולרי (בין עצם השכם לעצם הבריח) גלנוהומרלי (בין ראש הזרוע ל"מכתש" בעצם השכם), סטרנוקלביקולרי (בין עצם הבריח לעצם החזה) או תורקוסקפולרי (בין עצם השכם וכלוב הצלעות).
כאבים והפרעת תנועה עקב חוסר יציבות בכתף
לאחרונה יצאו מאמרים המתארים את סינדרום הקורקואיד כסיבה לכאבים בקדמת הכתף.
אולם פעמים רבות אנו נתקלים בכאב ללא סימני צביטה, ללא הקרנה, והמרכיב העיקרי בו הוא כאב כתף מיופציאלי.

באבחנה מבדלת:

  • סימני צביטה קלאסיים
  • רגישות מעל סובסקפולריס כולל צביטה שלו מתחת לקורקואיד
  • כאב מוקרן לדלתואיד לטרלי מצביטה סובאקרומיאלית
  • כאבי ביצפס הראש הארוך והקצר בקדמת הכתף, עם או בלי פגיעה לברלית
  • תסמונת הקורקואיד

הפתרון הטיפולי והאבחנתי

אני מציע למטופליי שאותם אני מאבחן עם כאבים מיופציאליים של הדלתואיד דיקור מיופציאלי, כי יש קושי טכני לבצע מתיחות של כל סיבי השריר הזה ואין לי דרך ללמד אותם דרך יעילה לשחרור של המתח השרירי הכרוני הכאוב. אני מוצא שבעקבות פיסיותרפיה אינטנסיבית שבה עובדים על חיזוק שרירים, ללא הקפדה על הרפייה שחרור ומתיחות מתחילים כאבים הנובעים מקיצור שרירי הדלתואיד, אינפרה וסופרהספינטוס, וכמובן שרירים מייצבי שכמה בחגורת הכתף. העניין שהכאבים הללו דומים מאוד לכאבי ביצפס ויכולים להטעות. הבדיקה הגופנית הטובה יכולה להבדיל בין הסוגים השונים של מקורות הכאב. כאבים אלו יכולים להיות מטופלים בדיקור לתוך השריר עם אפקט טוב. יש הרבה מה להרוויח בטיפול כזה כי כאבים מיופציאליים יש לכולם, והם לרוב מהווים פרוסה נדיבה מ"עוגת הכאב". לאחר ניטרול מרכיב זה של הכאב, בביקור חוזר (גם לדיקור עצמו צריך לתת זמן לפעול ולהירגע) ניתן בבדיקה גופנית להתרשם מעוצמתם של מרכיבים אחרים כגון צביטה סובאקרומיאלית, ביצפס, קורקואיד וכו'. יתרון נוסף שהפחתת כאב זה מאפשרת שיתוף פעולה טוב יותר מצד המטופלים להצביע במדויק על מקור הכאב, וגם לבצע תרגילי פיסיותרפיה.

עוד על כאב מיופציאלי ניתן לקרוא כאן