הדרכה לזריקת סטרואידים אצל אורתופד

מידע לקראת קבלת זריקת דיפרוספן (סטרואידים):

לפעמים יציע לכם הרופא המטפל זריקה להקלה על מצב דלקתי בגופכם, למשל בשל כאבי ברך או כתף. מטרת הזריקה במרפאה האורתופדית להקל על מצב דלקתי לא זיהומי, למשל כאבי צביטה בכתף, אצבע הדק, שינויים שחיקתיים בברך ועוד.

הסטרואידים נמצאים בשימוש ברפואה לצורך טיפול בדלקות לא זיהומיות, באלרגיות, ולטיפול במחלות מפרקים (מחלות ראומטיות).

הזריקה מורכבת משני סוגים של סטרואידים, בדרך כלל בשילוב עם חומר הרדמה מקומי – לידוקאין 1% או 2%.

החומרים בזריקה הם בצורת תרחיף:

  • BETAMETHASONE AS DIPROPIONATE
  • BETAMETHASONE SODIUM PHOSPHATE
  • ובאמפולה נפרדת: לידוקאין Lidocaine.

יש לוודא שלא ידוע על רגישות לאחד החומרים בזריקה.

אפקט ההשפעה המיידי – הקלה מיידית בכאב, נוצר לרוב בגלל הלידוקאין (חומר הרדמה מקומית) כדי להקל על קבלת הזריקה. לאחר מכן עלול להיות מעט כאב, ופעולת הדיפרוספן – הסטרואידים נכנסת לפעולה לרוב תוך יממה עד מספר יממות בודדות.

תופעות לוואי אפשריות:

הסטרואידים מוכרים כחומר הגורם בשימוש כרוני להשמנה מרכזית (“פני ירח”), עלייה בתיאבון והשמנה, צביעת העור או פריכות של העור, להשפעה הורמונלית ולאגירת נוזלים בגוף, לעלייה ברמת הסוכר בדם, עלייה בלחץ הדם, בטווח הקצר לפעמים הסמקה.

השימוש בזריקה במתווה אורתופדי מוגבל בדרך כלל למינונים קטנים ולכן נדיר שיש תופעות לוואי לזריקת דיפרוספן שאינן בשימוש כרוני.

תופעות לוואי אפשריות של הלידוקאין נדירות במינונים נמוכים. במינונים גבוהים יכולה להיות השפעה על מערכת העצבים המרכזית, על קצב הלב, לחצי הדם. נדירה מאוד תגובה אלרגית ללידוקאין.

כיצד להתנהג לאחר זריקת דיפרוספן (עם לידוקאין)?

זריקת דיפרוספן בדרך כלל אינה משבשת את שגרת היום.

רצוי להמתין כרבע שעה בסביבות המרפאה לפני המשך הפעילות הרגילה.

אם מתפתחת תגובה כלשהי רצוי ליידע מיידית את הרופא שהזריק או את צוות האחיות.

ההזרקה נעשית לאחר חיטוי, אך עדיין יש סיכוי קטן לזיהום – יש להודיע לרופא על הפרשה, אודם, חום מקומי או ממצאים מחשידים אחרים.

רצוי לציין ביומן מתי קיבלתם את הזריקה האחרונה כדי לא להרבות בזריקות. בגדול מומלץ לחכות 3 חודשים בין זריקה לזריקה. הזריקה נועדה להקלה על הדלקת, ברוב המקרים הזריקה לא נועדה להחליף את הצורך בפיסיותרפיה אלא להקל על ביצוע השיקום.